Naše Anglonubijské krásky

Už ich máme doma! Priviezli sme si dve malé Anglonubijské kozičky. Dáša a Máša už behajú po dvore a spoznávajú svoj nový domov. Sú veľmi hravé, spoločenské a prítulné. O rok, či dva sa už budeme môcť tešiť na vlastné, zdravé kozie mlieko.

Aká je Anglonubijská koza?

Anglonubijská koza bola vyšľachtená v 19. storočí na britských ostrovoch krížením anglických, blízkovýchodných a severoafrických kozích plemien. Anglonúbijské kozy sú plemenom kôz s výbornou mliekovou úžitkovosťou. Chuť mlieka je porovnateľná s kravským mliekom, bez charakteristického kozieho zápachu. Produkcia mlieka za laktáciu je 1000 - 1500 l, denná produkcia 4-6 l, s vysokým obsahom tuku (4,8%) a bielkovín (4,4%). Vysoký obsah bielkovín a tuku ho priamo predurčuje k ručnej výrobe syrov a jogurtov. V chuti a kvalite mlieka nemá toto plemeno konkurenciu. Vyznačuje sa nielen vynikajúcou dojivosťou ale aj vysokou plodnosťou.

Pre Anglonubijské kozy je charakteristická klabonosá hlava a široké zvislé dlhé uši. Povahou je Anglonubijská koza veľmi spoločenská a prítulná, za predpokladu že sa k nej tak od malička pristupuje.