Hus Tulúzska

Vo francúzku známa ako "L'oie du Toulouse", v nemecku ako "Toulouser Ganz." Je pomenovaná po francúzskom meste Toulouse, z ktorého pochádza. Tento krásny párik Husy Tulúzskej pribudol medzi obyvateľov našej malej farmy.

Hus tulúzska má telo objemného  tvaru, so  silným  krkom. Má širokú, krátku  hlavu, s výrazným prsným kýlom, a až takmer k zemi siahajúcim dvojitým podbruškom. Gunár váži 9-12 kg, hus 8-10 kg.

"Je to učenlivé zviera, má dobrú pamäť a postreh. Hlasitým krikom upozorňuje na nebezpečenstvo, roztiahnuté krídla gunára, postoj a syčanie dokáže protivníka odradiť."

Husy Tulúzske sa nárokmi na chov veľmi od ostatných plemien neodlišujú. Hodia sa na chov vo veľkých záhradách. V daždivom počasí je potreba zabezpečiť im prístrešok na noc. Je potrebné zabezpečiť im kúpanie celoročne - iba tak sa ich perie udrží v dobrom stave.
Dôležité je správne skladovanie potravín, pravidelné odčervenie a prístup k zelenej potrave (tráva, seno) a tiež k piesku.

"Husi sú monogamné. V prírode žije gunár s husou po celý život. Hus je dlhoveké zviera, pri optimálnej starostlivosti sa dožíva viac ako 25 rokov."